Ejtőernyős képzés
Az ejtőernyőzés mint szabadidős tevékenység vagy sport világszerte egyre jobban terjed és szélesebb körben válik elérhetővé. Az ejtőernyős képzés tematika szerint, egységes rendszerben történik az egész országban és a világ számos részén. A Honvédségi képzésről és felszerelésektől (körkupolás ernyők) át tértünk a civil képzésre és modernebb légcellás ejtőernyőkre.
Ha úgy érzed hogy szeretnéd kipróbálni ezt a sportot akkor el kell végezned egy tanfolyamot ami ál egy elméleti részből melyet akár egy hétvége alatt elsajátíthatsz, és áll egy gyakorlati részből. A tanfolyam alatt megismered az ejtőernyős felszerelést, hajtogatását, az ejtőernyős ugrással kapcsolatos tudnivalókat.
Máris jön az első válasz út!
Ugyanis kétféle képzési lehetőség közül választhatsz:
1. Bekötött légcellás képzés:
A tanuló a követelményeket – I-X. szintre lebontva – fokozatosan sajátítja el, a tanfolyamot minimum 22 meghatározott és jól végrehajtott ejtőernyős ugrás után fejezed be. A tanfolyamot azoknak javaslom akik a képzés költségeit egyenletesebben, hosszabb távon szeretnék elosztani. Lehetőséged van a szintenkénti fizetésre is.
I. szint – 100.000,- Ft (2 ugrást tartalmaz)
Az első két ugrás költsége tartalmazza az oktatást, vizsgáztatást, ejtőernyős felszerelés bérlését valamint az oktatók díját. Bevezető ugrás és alaptevékenység.
II. szinttől az ugrások – 12.000,- Ft/ugrás (4 ugrás)
Megfelelő kiugrási testhelyzet, a tanulónak imitálnia kell a nyitást a gyakorlókioldó segítségével. Ha nem felel meg a követelményeknek, pótugrásokat kell végrehajtania.
III. szint (1 ugrás)
Első kézi-kioldásos ugrás 1000 méterről 5 másodperces zuhanási idővel. .
IV.szint -(min.2ugrás)
Hét másodperces zuhanások 1200 méterről.
V. szint (min. 2 ugrás)
1200 méteres ugrások magasságmérő használatával 1000 méteres nyitással
VI. szint – (min. 2 ugrás)
1200 méteres ugrások 800 méteres nyitással.
VII. szint – min. 2 ugrás)
1500-2500 méteres ugrások, csúsztatás, doboz testhelyzet.
VIII. szint – (min. 2 ugrás)
2000-3000 méteres ugrások, spirál váltás, hátra szaltó.
IX. szint – (min. 2 ugrás)
2500-4000 méteres ugrások, fél stílusgyakorlat.
X. szint – (min. 2 ugrás)
3000-4000 méteres ugrások, csúsztatás, csúsztató fordulók.
Vizsgaugrás
4000 méterről végrehajtott ugrás.
=====================================================================
2.AFF (Accelerated Freefall) Gyorsított szabadeső képzés
Az AFF tanfolyam tanulási folyamata jóval gyorsabb mint a bekötőköteles kiképzési forma. Az AFF módszert úgy tervezték meg, hogy egyből megismerkedhes a zuhanás élményével két oktató segítségével minimum 3000m ről akik zuhanás közben fogják a tanulót és segítenek a helyes testtartás rögzítésében, megtanulásában.
A képzés során teljesítendő feladatok lényeges összefoglalása:
I.szint
Két oktató kíséretében (fogásával), min. 3000 méter magasságból, késleltetett nyitású, szabadeső ugrás végrehajtása és siklóejtőernyővel való földetérés. Zuhanási feladata: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, magasság folyamatos ellenőrzése, ejtőernyő nyitásának imitált gyakorlása szabadesés közben. Ejtőernyő önálló nyitása 1300 méteres magasságban.
Ereszkedés: oktató – földi jel vagy rádió – irányításával a célterület megközelítése.
A kiugrástól, a nyitásig két oktató fogja a tanuló hevederét és kéz jelzésekkel közvetlenül segítik a feladat megoldásában. Nem megfelelő “manőver” esetén közvetlenül korrigálnak.
II. szint:
Két oktató kíséretében (fogásával), min. 3000 méter magasságból, késleltetett nyitású, szabadeső ugrás végrehajtása és siklóejtőernyővel való földetérés.
Zuhanási feladata: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, magasság folyamatos ellenőrzése, ejtőernyő nyitásának imitált gyakorlása szabadesés közben. Helyes lábtartás beálltása, csúsztató testhelyzet gyakorlás. Ejtőernyő önálló nyitása 1200 méteres magasságban.
III. szint:
Két oktató kíséretében (fogásával), min. 3000 méter magasságból, késleltetett nyitású, szabadeső ugrás végrehajtása és siklóejtőernyővel való földetérés.
Zuhanási feladata: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, magasság folyamatos ellenőrzése, kéz és lábtartás helyes beállítása. Egyik oktató mozgásának megfelelő – jobb, bal irányba elfordulás, előre, hátra mozgás, stb. – követése. Ejtőernyő nyitása 1100 méteres magasságban.
IV. szint:
Egy oktató kíséretében (fogásával), min. 3000 méter magasságból, késleltetett nyitású, szabadeső ugrás végrehajtása és siklóejtőernyővel való földetérés.
Zuhanási feladata: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, magasság folyamatos ellenőrzése, kéz és lábtartás helyes beállítása. Az oktató mozgásának megfelelo – jobb, bal irányba elfordulás, elore-hátra mozgás, stb. – követése . Ejtőernyő nyitása 1100 méteres magasságban.
V. szint:
Egy oktató kíséretében (fogás nélküli) szabadeső ugrás végrehajtása min. 3000 méteres magasságból, siklóejtőernyővel való földetérés.
Zuhanás feladat: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása. Az oktató utasításának megfelelően jobb és bal irányba 360 fokos – spirál – fordulók végrehajtása, majd az oktató “megfogás”, bekötés.
Ejtőernyő nyitása 1000 méteres magasságban.
VI. szint:
Az V. szinten tanultak ismételt begyakorlása.
VII. szint:
Egy oktató kíséretében (fogás nélküli) szabadeső ugrás végrehajtása, min. 3000 méteres magasságból, siklóejtőernyővel való földetérés.
Zuhanás feladat: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, a légijármu hátra – fejen – történő elhagyása. Az oktató utasításának megfelelően hátra szaltók végrehajtása, majd a repülőtér irányába csúsztató testhelyzet gyakorlása. Ejtőernyő nyitása 1000 méteres magasságban.
VIII. szint:
Egy oktató kíséretében (fogás nélküli) szabadeső ugrás végrehajtása, min. 3000 méteres magasságból, siklóejtőernyővel való földetérés.
Zuhanás feladat: stabil zuhanó testhelyzet gyakorlása, önálló kiugrás. Szabadesés közben az oktató függőleges irányú mozgásának követése, jobb- és baloldalra 360 fokos forduló végrehajtása, hátra szaltó végrehajtása. A feladat végén váltott irányú csúsztatás végrehajtása és önálló nyitás 1000 méteres magasságban.
IX. szint:
Egyedüli szabadeső ugrás végrehajtása 1100 méteres magasságból és az ejtőernyő azonnali nyitása.
Költségek:
A képzés (I.-IX. szint) teljes kiképzési költsége 550.000.-Ft, ami szintenként van lebontva. A díj a gyakorlati képzés költségét, a biztosítási és felszerelés bérleti díjat, és az oktatók költségeit foglalja magában. A képzés eredményes befejezése után a tanuló Nemzetközi Ejtőernyős igazolványt kap.
Amennyiben a szint követelményei nem kerülnek teljesítésre, úgy az ismétlés során a szintnek megfelelő költséget kell téríteni.
A gyorsított szabadeső képzés lényege az intenzív gyakorlati tanulás. A képzés szabályaiban rögzítve van, hogy ha a tanuló 30 napnál többet, de 60 napnál kevesebbet hagyott ki, úgy az utolsó befejezett szintet ismételni-e kell. Ha 60 napnál többet, de 180 napnál kevesebbet hagyott ki, úgy ha a III. szinten túljutott, akkor a III. szinttől, ha nem jutott el odáig, úgy az I. szinttől kell ismételni-e.
180 napnál többet kihagyott tanuló esetén az egész képzést újra kell ismételni.